ÖVRIGT / Smycken / Ring+hängsmycke 9344428
*
nr 934 4428
Ring+hängsmycke
silver, ring med odlad pärla
Utrop:
600 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 19:57:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/1 21:14:56
1
300 kr
12/1 19:16:50
2
400 kr
12/1 19:21:29
1
400 kr
12/1 19:21:29
2
400 kr (Budbetjänt)
12/1 19:21:59
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hängsmycke ring ring med odlad pärla silver smycken vintage ädelmetall
-
5131 10-krona
Guld 18 k, 1901. Diameter: 1,9 cm, vikt: 4,4 gr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:59
-
5129 Armring
+ ring, silver, Finland
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:10
-
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:42
-
5152 Halsband
+ armband, sötvattenspärlor. Längd: 20-58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:56
-
5161 Halsband
2 st, Lapis lasuli/Bärnsten. Längd: 60-120
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:03
-
5125 Halsband
med hängen, 18k guld. Längd: 47 cm, vikt: 6,5 gr ca
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:37
*
Ring+hängsmycke
Läs om budbetjänten
Läs mer om e-auktion
nr 934 4428
Ring+hängsmycke
silver, ring med odlad pärla
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/1 21:14:56 | 1 | 300 kr |
12/1 19:16:50 | 2 | 400 kr |
12/1 19:21:29 | 1 | 400 kr |
12/1 19:21:29 | 2 | 400 kr (Budbetjänt) |
12/1 19:21:59 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hängsmycke ring ring med odlad pärla silver smycken vintage ädelmetall
-
5131 10-krona
Guld 18 k, 1901. Diameter: 1,9 cm, vikt: 4,4 gr
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:59 -
5129 Armring
+ ring, silver, Finland
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:10 -
5313 Dagbädd
1960-tal. Längd: 160 cm. Djup: 80 cm, höjd: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:42
-
5152 Halsband
+ armband, sötvattenspärlor. Längd: 20-58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:56 -
5161 Halsband
2 st, Lapis lasuli/Bärnsten. Längd: 60-120
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:03 -
5125 Halsband
med hängen, 18k guld. Längd: 47 cm, vikt: 6,5 gr ca
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:37